Hírek : Puccs Orbán Viktor ellen? |
Puccs Orbán Viktor ellen?
Molnár András 2007.01.17. 18:07
Schmidt Mária célkeresztben * Hatalmi harc a háttérben...
Schmidt Mária célkeresztben * Hatalmi harc a háttérben
Puccs Orbán Viktor ellen?
2007-01-17
Budapest - Tovább gyűrűzik a politikai vihar, amióta a Magyar Nemzet megírta: új jobboldali párt alapításán töri a fejét Schmidt Mária, a Terror Háza múzeum főigazgatója. A Blikk információi szerint a cikk megjelentetése leginkább a Fidesz elnökének állt érdekében, így akart üzenni a párton belüli ellenfeleinek.
Jócskán megkavarta az év eleji nyugalmat a Fidesz háza táján a Magyar Nemzet cikke. A lap szerint a férje hagyatéka révén többmilliárdos vagyonnal rendelkező Schmidt néhány nagytőkést is bevonna az általa kreálandó új párt vezetésébe. Ilyen például Gyurcsány Ferenc egyik bizalmasa, az uniós fejlesztési tervekért felelős Bajnai Gordon, de Nobilis Kristófot, az Index internetes portál tulajdonosát és Spéder Zoltánt, az OTP most leköszönt második emberét is hírbe hozták, esetleges irányítóként pedig Áder Jánost, a parlament fideszes alelnökét nevezte meg.
A Népszabadság tegnap Csányi Sándort, az OTP elnökét is lehetséges pártvezetőként említette, sőt az Index már Orbán leendő "menekülési útvonalát” is felfedezni véli: a hírportál szerint a KDNP-be ül majd át.
A Fideszben névvel alig valaki meri elmondani a véleményét, a Blikk leggyakrabban azt a választ kapta: Nem nyilatkozom. Orbán tegnap elérhetetlennek bizonyult, a pártelnökség nem tárgyalt az ügyről, noha lapunk úgy tudja, a kulisszák mögött már hónapok óta suttognak Schmidt terveiről. A történésznő hírek szerint pénzét nem akarja a Fidesz feneketlen zsákjába” önteni, mert az elfolyna az adósságok kifizetésére. Ám 7,5 milliárdnyi vagyonából akár kétmilliárd befektetésével már egy ütőképes új pártot lehetne alapítani.
Informátoraink szerint a hír közzététele leginkább Orbánnak - s a mögötte álló üzleti köröknek - állt érdekében, mert a tavaszi tisztújító kongresszus előtt így tudott leginkább párton belüli ellenfelei fejére koppintani”, s jobboldali hívei ellenszenvét azzal tudja igazán kiváltani, ha valakit összemosnak” a bankárkörökkel.
- Fidesz-szempontból az az egyik legsötétebb dolog, ha valaki Gyurcsány jobbkezével, Bajnai Gordonnal szűri össze a levet - véli Debreczeni József politológus. - Ez egy figyelmeztetés Orbán részéről, aki így Ádernek is üzent”, esze ágába se jusson segíteni ezeknek.
Lapunk megpróbálta megkérdezni az érintetteket, kevés sikerrel. Nem nyilatkozott az ügyről sem Áder, sem Csányi, sem a tavaly hasonlóképp megtámadott Pokorni Zoltán alelnök. A szakértők persze beszédesebbek.
7,5 milliárdra becsülik a történész asszony vagyonát
Schmidt Mária ingatlanfejlesztéssel foglalkozó férje, Ungár András halála után lett tekintélyes, 7,5 milliárdosra becsült vagyon birtokosa. A Népszabadság tavaly megjelent, a 100 leggazdagabb magyarról szóló kiadványa szerint a történész asszony a hazai szupergazdagok rangsorában a 31., a nők között az előkelő 2. helyen áll. - A Fideszben is jó pár erőcsoport van, s mivel az ország versenyképessége romlik, sok hazai tőkés is elégedetlen. Schmidt közülük többel jó kapcsolatot ápol - mondta Kiszelly Zoltán. - A Fideszen belül is akad, aki inkább párbeszédet szorgalmazna a kormánnyal és a szocialistákkal, s így óhatatlanul szembekerülhet a merev Orbán-vonallal - tette hozzá a politológus.
Gerő András maga is történész, s számos konferencián együtt vett részt Schmidttel. - Aljasnak tartom a Magyar Nemzet írását, mert egy személyes tragédiából kohol politikai vádat, hisz Schmidt csak férje halála után lett ilyen vagyonos. Ám a lap milliárdos üzletasszonynak titulálja őt, ami elfogadhatatlan, így szerintem az egész ügy aljas emberek machinációja - fogalmazott a neves szakértő.
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere viszont úgy véli, hogy az egész ügy leginkább Gyurcsány Ferenc érdekében áll.
"Légből kapott hírek”
Schmidt Mária tegnap közleményben reagált a Magyar Nemzetben megjelent, szerinte "valótlan megállapításokat tartalmazó” írásra. Felmerül a kérdés, kinek az érdeke az ellenzék legnagyobb pártjának légből kapott hírekkel, belső ellenségkép kreálásával történő megosztása, a jobboldal egységének megbontása akkor, amikor a kormány katasztrofális teljesítménye az ország működőképességét veszélyezteti, amikor a parlamenti többséget birtokló koalíció reformdiktatórikus ámokfutása az ellenzék egységes föllépését követelné” - szól Schmidt közleménye.
|