Hírek : Olaj nélkül maradunk? |
Olaj nélkül maradunk?
Molnár András 2007.01.09. 18:05
Veszélyben a magyar kőolajellátás?
Olaj nélkül maradunk?
2007-01-09
Budapest - Veszélyben a magyar kőolajellátás? Könnyen előállhat ez a baljós helyzet, hisz tegnap estére leállt a szállítás az orosz Barátság vezetéken. Az egyre zűrösebb ár- és vámviták miatt Belarusz, mint tranzitország megcsapolja” a felénk, illetve Nyugat-Európa felé tartó küldeményeket.
Tegnap már a várt 22 ezer tonnás mennyiség fele érkezett csak hozzánk a csővezetéken. A gazdasági miniszter azonnali válságértekezletet” hívott össze a kialakult helyzet megtárgyalására. Kóka János közölte: ha a szállítások leállása 24 óránál tovább tart, akkor dönt a tartalék mennyiségek felszabadításáról.
- A helyzet nem vezethet sem ellátási zavarokhoz, s nincs árfelhajtó szerepe sem - szögezte le a miniszter.
Ám tény, ha a belarusz-orosz nézeteltérés sokáig eltart, az “barátságtalan vezetékké” változtathatja a Barátság csőkígyót. Szerencsére hazánk jelenleg több mint 3 hónapos készlettel rendelkezik, s az erőműveknél is van néhány heti tartalék.
- Ilyen hosszú szállítási leállásra azonban még nem volt példa - mondta Barta Judit, a GKI Energiakutató ügyvezetője. Ám emlékezhetünk, hogy tavaly januárban ilyen árviták miatt hasonló gondok támadtak az orosz gázszállításokkal kapcsolatban, csak éppen akkor Ukrajna volt a hunyó”: ott csapolták meg a nekünk szánt mennyiséget.
A magyar diplomácia igyekszik gyors intézkedéssel tisztázni a helyzetet. Tegnap bekérették a Külügyminisztériumba az orosz és a belarusz nagykövetet - mindkettő mára ígért választ kormányától.
Több más országban is érzékelik a veszélyt, a Lengyelországba és Németországba irányuló szállítások is erősen akadoznak, helyenként nem kapnak olajat a szomszédos Szlovákiában sem.
A Barátság-vezeték a szovjet időkben, a hatvanas években épült az úgymond aráti” országok kőolajellátásának biztosítására. A világ leghoszszabb csőkígyója mintegy 4000 kilométeren keresztül tekereg: a belorusz Mazir városnál két leágazása van, az egyik Nyugat-Európa felé, a másik Ukrajnán át hazánkba tart.
|