Koboldok
A koboldok rendkívül intelligens teremtmények, akik Nagy-Britanniában gyakorlatilag a varázslók tőszomszédságában élnek. A skandináv államokban nis néven ismerik őket, a francia nyelvben pedig a gobelin szóval illetik e fajt.
A középkorban sok varázsló alsóbbrendűnek tekintette ezeket a lényeket, és azt hitték, hogy a koboldok ezt el is fogadják egyetlen szó nélkül. Az igazság az, hogy a koboldok rendkívül intelligensek, és nagyon hatásosan tudnak fellépni a varázslók ellen. A tény, hogy a varázsló népesség lenézi a koboldokat, a varázsló kultúrába beépült igazságtalanságok miatt van.
Ironikus, hogy a Mágikus Testvériség Kútja, a Mágiaügyi Minisztérium csarnokában egy koboldot is ábrázol a szoborcsoportban, házimanóval és kentaurral együtt, amint csodálattal tekintenek egy varázslóra és egy boszorkányra.
A koboldok alacsony lények, átlagban feleakkorák, mint egy ember. Kreol bőrük miatt barna manónak is nevezik. Ujjaik, lábfejük, orruk és fülük hosszú, hajuk szürke színű, a kobold férfiak pedig általában hegyes szakállat viselnek. Ruhájuk jellemzően ing, mellény és kis öltöny, amit csúcsos süveg és hegyes orrú csizma egészít ki. Öltözékükben a fekete, barna, piros, arany és zöld színek dominálnak.
Egy kobold a Gringotts Varázslóbank hivatalos egyenruhájában. A ruha tükrözi a koboldnép hagyományos viseleteit, de a visszafogottabb színek helyett az előkelő piros-arany kombinációt használja.
A koboldok anyanyelve a halandzs, ami a legtöbb varázsló számára nehezen érthető, összefüggéstelen hadarásnak tűnhet, valójában azonban nagyon kifinomult, nagy múltra visszatekintő nyelv. A koboldok egy részének szokatlan beszédhibája van: furcsán selypítenek, vagy magas nyüszítő hangot adnak.
A varázslóvilág történelmében, az 1600-as és 1700-as években folytak lázadások, amik során a koboldok az igazságtalanságok és előítéletek ellen küzdöttek. Ezek közül a legvéresebb és legkegyetlenebb az 1612-es lázadás, aminek a roxmortsi Szárnyas Vadkan fogadó volt a főhadiszállása.
Annak ellenére, hogy véres lázadásokra már több mint egy évszázada nem került sor, még ma is vannak olyan koboldcsoportok, akik titokban a minisztérium ellen tevékenykednek.
A koboldok és varázslók közti XX. századi legnagyobb ellentétek az első Varázslók Háborúja idején történtek, a Sötét Nagyúr első hatalomra törése idején. A halálfalók egy Nottingham mellett élő koboldcsaládot gyilkoltak meg.
A koboldok és az emberek közti évszázados nézeteltérések ellenére a két faj mégis képes a hasznos együttműködésre, ennek legjellemzőbb példája a Gringotts Varázslóbank. A Gringottson keresztül koboldok irányítják a varázslóvilág gazdaságát, ők adják ki, őrzik, és forgatják a galleonokat, sarlókat és knútokat. A pénzérmék mindegyikén található egy sorozatszám, mely azt a koboldot azonosítja, amelyik az érmét verte.
Azonban a minisztérium jelenlegi politikája, miszerint át kívánja venni az ellenőrzést a Bank felett, alááshatja a két nép közt kialakult egy évszázados békét.
A Gringotts Varázslóbank
A Bank főépülete Londonban, az Abszol úton található. Impozáns, fehér épülete vonzza a tekintetet, és magasan kiemelkedik a környező épületek közül. Fényes bronzkapuja mellett általában két kobold áll őrt, de a bank legendás biztonsága nem miattuk vált messze földön híressé.

A bronzkapu mögötti második bejáraton, egy csillogó ezüstajtón a következő felirat fogadja az ügyfeleket, illetve a botor bankrablókat:
Lépj be vándor, de vigyázz:
Nem csak kincset rejt e ház.
Ha csak vinnél, de nem hozol,
Fejedre csak bajt halmozol.
Ki idegen kincset áhít,
Annak e hely csapdát állít.
Add fel tolvaj, ne légy dőre,
Varázslat e kincsek őre.
Az ezüstajtót szintén két kobold őrzi, az ajtón belépve, pedig a szemünk elé tárulhat a bank hatalmas márványcsarnoka. A csarnokban egy hosszú pult mögött száz kobold hivatalnok fogadja az ügyfeleket. A csarnokból több ajtó nyílik, melyek mindegyike mélyen a föld alá, a város alatt húzódó barlangrendszerbe vezet, ahol a bank széfrendszere van kiépítve. A hosszú barlangrendszerbe síneken, csillékkel lehet közlekedni, természetesen egy kobold kíséretével.
A széfeket csak koboldok nyithatják ki a bank szabályzata értelmében, ráadásul a különleges biztonsági rendszerrel védett ajtókat csak koboldok képesek kinyitni – a saját mágiájuk szükséges hozzá, melyre varázsló nem képes. Ha ember próbálkozna ezen ajtók kinyitásával, az ajtó egyszerűen beszippantaná. A széfek állapotát tízévente ellenőrzik.
A koboldok intelligenciája nem csak remek üzleti érzékükben mutatkozik meg, hanem egyéb mágikus és nem-mágikus tudományok terén, nevezetesen a fémmegmunkálásban.
Ezüstműveseik messze földön híresek, művészi serlegeik, tálaik, címereik, érméik sok gazdag varázslócsalád házának ékessége.
Mágikus fémmegmunkálásuk jellemzően a hadászati eszközökben – sisakok, páncélok, fegyverek – jelentős. Ezek a koboldfegyverek a mesterek saját bűbájának köszönhetően törhetetlenek, elpusztíthatatlanok, vagy más mágikus tulajdonsággal rendelkeznek.
A koboldok saját varázserejére jellemző, hogy – a manókhoz hasonlóan – mágikus segédeszköz (pálca, varázsbot, stb.) nélkül képesek használni, és sokban különbözik az emberekétől. A koboldok például képesek rá, hogy megfagyasszák az ember vérét az ereiben.